< WRÓĆ DO Wyposażenie kuchni

Rozmowa z Prezesem Lorien Group o roli oświetlenia we wnętrzach

Wyposażenie kuchni2019-02-01

W drugiej połowie 2018 roku siedziba firmy Lorien Group Sp. z o.o. Sp.k. przeszła oświetleniową meta[mo]rfozę, za którą stoją specjaliści ds. oświetlenia Grupy Mo Sp. z o.o Sp. k. W biurach, salach konferencyjnych, toaletach i korytarzach spółki całkowicie wymieniono oprawy i źródła światła.
O rezultatach zmiany rozmawiamy z Prezesem Grupy Lorien, Panem Tomaszem Ratajczakiem.

Mo:
Na czym polegała zmiana oświetlenia w firmie Lorien?
TR:
Wcześniej w siedzibie firmy mieliśmy standardowe oświetlenie biurowe bazujące na popularnych oprawach z marketów i nie mieliśmy świadomości, że może być inaczej, lepiej. To znany syndrom, że gdy ktoś mieszka w lepiance, to nie wie jak może być fajnie w hotelu z widokiem na morze (śmiech). Gdy postanowiliśmy częściowo wymienić oświetlenie w niektórych pomieszczeniach, zobaczyliśmy potężną różnicę. Nastała jasność. Od razu podjęliśmy decyzje o wymianie pozostałej części oświetlenia, aby Ci, którzy pracowali w gorzej oświetlonej części biura nie był poszkodowani.
Mo:
W jaki sposób oświetlenie poprawia komfort pracy?
TR:
Zadowolenie pracowników wzrosło.  Zauważyli u siebie mniejszą ospałość, którą normalnie tłumaczyli sobie złą pogodą, ilością pracy, brakiem tlenu, nadmiarem dzwoniących telefonów, dietą, a tak naprawdę, okazało się, że w dużej mierze miało na to wpływ nieprawidłowe oświetlenie. Nawet w tej salce konferencyjnej, w której teraz siedzimy widzę, że po wymianie standardowych rastrów ze świetlówkami na profesjonalne oświetlenie, inaczej się tu siedzi, co widać zwłaszcza gdy spędzamy tu kilka godzin na spotkaniach i dyskusjach. Oczy nie bolą i nie są podrażnione.
Co ciekawe, oświetlenie gra też gigantyczna rolę w świecie gastronomii. Tym segmentem rynku zajmujemy się zawodowo- wyposażamy restauracje. Szefowie kuchni, pracownicy kuchni i pomieszczeń związanych z technologią gastronomii często pracują przy najtańszym rodzaju oświetlenia z developerskich przetargów, co prowadzi do większej rotacji personelu w takich miejscach. Oczywiście, oświetlenie, poza choćby pensją czy wentylacją, jest tylko jedną ze składowych komfortu pracy w gastronomii, ale nie można o tym zapominać. Niedawno byłem w najbardziej nowoczesnym centrum badań i rozwoju gastronomii we Francji, gdzie firma Halton, która specjalizuje się w systemach wentylacji zaczęła podłączać oświetlenie pod okapy. Badania dotyczące wydajności pracy w kuchni wskazały, że panują tam bardzo specyficzne warunki ponieważ kuchnie są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej, która odbija światło i generuje mnogość refleksów. Inaczej jest w biurze, w którym jest drewno, wykładzina, tapicerowane krzesła, a inaczej w kuchni, w której mamy płytki i stal nierdzewną. Przypadkowo dobrane światło daje duży dyskomfort pracy. Lepsze oświetlenie pozwala lepiej widzieć produkty i ocenić jakość surowca, np. świeżość sałaty. No i zachować palce w całości (śmiech). Ponadto, zapobiega zmęczeniu w pracy. Wiadomo, że zmęczone oczy to zmęczona głowa.
Mo:
Czy dobrze dobrane oświetlenie ma jeszcze jakieś zalety?
TR:
Jestem przekonany, że teraz nasze rachunki spadną (śmiech). Mamy nowe oprawy i nowe energooszczędne źródła światła. Podniósł się też standard biura, co widać po reakcjach gości, którzy przychodzą do nowo oświetlonych wnętrz. Niewiele się zmieniło, wymieniliśmy oświetlenie i przemalowaliśmy niektóre ściany, a goście zauważają sporą zmianę na plus. Dostrzegają różnicę w strefie poczekalni dla gości, a nawet w toalecie, w której mamy teraz piękne oprawy podnoszące standard toalet do rangi toalet w 5 gwiazdkowym hotelu (śmiech). Również ciągi komunikacyjne, korytarze w firmie są zupełnie inaczej oświetlone. Po pierwsze, oprawy są piękne, a po drugie, światło jest odpowiednio rozproszone, uwypuklając w pomieszczeniu to co powinno być widoczne i kryjąc elementy mniej istotne.
Mo:
W jaki sposób dobraliście Państwo odpowiednie oprawy do danych pomieszczeń?
TR:
Poprosiliśmy Projektanta Oświetlenia Grupy Mo o wsparcie w tym zakresie. Pani Projektant przyjechała do naszego biura osobiście i sprawdziła gdzie jakie natężenie światła jest wymagane, porozmawiała z pracownikami w danych działach i pomieszczeniach, żeby dokładnie określić ich potrzeby i dobrać odpowiednie oświetlenie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z fachowej i kompleksowej obsługi.
Mo:
Dziękujemy za rozmowę!

Poniżej prezentujemy zdjęcia oświetlenia marki Sternlight w siedzibie Lorien Group w Poznaniu.Kontakt : #lorien https://www.facebook.com/LorienGroup/
 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wyposażenie kuchni
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.